top of page
  • תמונת הסופר/תRina Zadvil

סגנונות האיור הטרנדיים לשנת 2021

עודכן: 2 במרץ 2021

בשנים האחרונות יותר ויותר אמנים התחילו להשתמש בתוכנות שונות ובפלטפורמות דיגיטליות על מנת לייצר איורים שונים, אנימציות וגרפיקות. בשנה האחרונה בלטו טרנדיים אומנותיים רבים שניתן לכנותם ממש סגנונות איור. אז אלו סגנונות האיור שנשארו טרנדיים גם ב-2021:


1. טרייסינג - הוא סגנון איור שבו ניתן לראות לרוב דמות או כמה דמויות מצוירות לפי תמונת מקור, למעשה נעשית פעולת טרייסינג בתוכנה גרפית. התוכנה מפשטת את הדמות בתמונה לכתם צבע או כתמי צבע. לאחר מכן ניתן לעבור בקווים מסביב.

האמנים שמייצרים (ולרוב מוכרים) את העבודות הללו, מבדילים ל-3 אופציות:

א. איור בקו בשילוב כתמי צבע.

ב. איור ללא קו, רק כתמי צבע. זאת אומרת שלא ניתן לראות ברוב המקרים עיניים כלל, באופציה הזאת או כתמים קטנים שעשויים לחשוף ולגלות פרטים כמו שיניים. אופציה מופשטת ביותר, אך רמת הפירוט תלויה ברצונות של האמן ולכן יהיו מקרים נדירים בהם כן תוכלו לראות פרטים.

ג. איור בקו בלבד, ללא כתמי צבע. מדובר בקווים בסיסיים שלא תמיד מאפשרים דמיון לדמות תלת ממדיות כלשהי. במקרים נדירים שבהם יהיו מעט מאוד קווים הדמות תראה מופשטת, כלומר - שלא יהיה ניתן לזהות אותה.


על מנת להשתמש בטכניקה הזאת, אין צורך בידע מעמיק ברישום וציור, רק לדעת להשתמש בתוכנה (פוטושופ, אילוסטרייטור).

בסך הכול אפשר להגיד שמדובר בסגנון מינימליסטי מאוד, גם בנראות וגם באופן העבודה, שיכול להשתלב היטב בעיצובים שונים.


עיצוב פלייר איור גרפי
עיצוב פלייר דו צדדי Rina.Zdesignstudio


2. איור בקו רציף - סגנון מינימליסטי נוסף שרוב העבודות בו גם כן נעשות בצורה דיגיטלית כלשהי. במקרים רבים קיים שימוש בטבלט או לוח גרפי. מהות הסגנון היא לצייר משהו בקו אחד ללא הרמת העט וללא הפסקה. באיורים רבים בסגנון הזה ניתן לראות פנים של אישה, על רקע לבן וקו שחור. יש אמנים שמוסיפים טאץ' אישי ולכן לפעמים יהיה ניתן גם לראות קישוט קטן בצד וקצת צבע.


האסתטיקה של הסגנון בנויה על קו עדין ומתעגל ללא זוויות חדות (שלא בצורך), כמות פרטים מספקת לזיהוי מצב הרוח של הדמות, נשיות ועדינות - בדגש, על מנת לתת תחושה של ציור של יד על נייר.


3. תלת ממד - הסגנון הזה אינו אחיד וקיימים סוגים שונים של איורים בתלת ממד. אני מחלקת אותם ל-2 סוגים עיקריים:

א. יש ציורים ידניים על דף המנסים לייצר אשליה אופטית ולהיראות תלת ממדיים. על מנת לצייר בטכניקה הזאת צריך לדעת לצייר בצורה ריאליסטית (יחסית) ולהבין בפרספקטיבה - מיומנות שנרכשת עם התמדה במשך שנים.

ב. הסוג השני הוא איור באמצעיים דיגיטליים. לרוב ניתן לראות דמויות שונות דו ממדיות, צבועות עם קווי מתאר והצללות אבל מה שמיוחד הוא שניתן לסובב את המסך ב-360 מעלות ולראות את האיור מזוויות שונות: מהצד ומאחור.

ג. ניסיון לחכות אלמנט מציאותי על ידי שימוש במאש טול באילוסטרייטור.


איורים תלת ממדיים הופכים לאט לאט לפופולאריים מאוד בקרב אמנים ואנימטורים.

התלת ממד מאפשר לבחון כמה צדדים של איור מסוים במקביל או לתת תחושה של חיים באיור.

סגנון הדמויות\האובייקטים עשוי להשתנות בין אמנים שונים. המשותף בין כולם הוא ויזואליות ציורית שמאפשרת הבחנה של טקסטורה של איור עיפרון או מברשות.


איור גרפי תלת ממד
איור בתלת ממד Rina.Zdesignstudio

4. צורות מופשטות - שזה אומר פשוטו כמשמעו, שימוש בצורות פשוטות כמו עיגול, ריבוע ומשולש או חצי עיגול, או שימוש בצורות "לא מושלמות", אמורפיות, המזכירות מעין כתמים. זה יכול לכלול קווים מעוגלים, חצויים ו"אמבות". הקווים יהיו רכים אך לא רכים מידי. תהיה מהם תחושה של "אי שלמות". קיים שימוש בצורות שמזכירות אלמנטים מהטבע כעיקרון וכהמחשה של ציור ידני (תחושה של יד שציירה את זה על דף).


האיור נעשה במחשב באחת התוכנות הגרפיות, באמצעות מברשות פשוטות שקיימות בתוכנה או בעזרת כלי הפן טול.

הסגנון משדר טבעיות וטרנדי מאוד בפרויקטים שונים ומיתוגים שונים שהמוצרים שלהם קשורים לטבע. כגון סבונים, קרמים, צמחי מרפא וכו'. מתאים גם למסעדות שרוצות לשדר אווירה חדשנית או לעיצובי פנים שרוצים לתת תחושה של הכלה ורכות.


הסגנון אסתטי מאוד ושימוש נכון בו יכול להקפיץ כל עבודת עיצוב.


5. איור מברשות - נעשה אך ורק באמצעים דיגיטליים, באחת התוכנות הגרפיות ובשימוש בכלי המברשת (בפוטושופ או באילוסטרייטור). בכל תוכנה עשויה להתקבל נראות שונה כי לא כל המברשות הבנויות מופיעות בשתיהן.

בפוטושופ ההצללה תהיה טבעית יותר וניתן להגיע לתוצאות ריאליסטיות יותר ואילו באילוסטרייטור ההצללה תהיה חדה יותר. כמובן שזה תלוי באופן השימוש אבל כך זה בגדול.

באילוסטרייטור יש את כל המברשת וכלי מברשת הבלוב. בכלי המברשת הרגילה ניתן לשנות את סוגי המברשות והגדלים ולערוך את הקווים המצויירים של המברשת ואילו בכלי מברשת הבלוב ניתן לשנות רק את הגדלים מאחר והמברשת תצייר בצורה מעוגלת ותהפוך את האזור הצבוע לצורה עם צבע שגם אותה ניתן לערוך.

בפוטושופ קיים כלי מברשת רגיל שמצייר על גבי השכבה ולא ניתן לערוך "קו" של איור מהמברשת כמו באילוסטרייטור. פשוט כי אין שם קו ולכן אם רוצים לערוך משיכת מברשת צריך להשתמש במחק.


טכניקת עבודה שעשויה להיות נוחה לאמנים רבים היא שימוש בטבלט ולח גרפי או עם עכבר נוח.


איורי מברשות הופכים להיות ליותר ויותר טרנדיים בקרב אמנים. האיורים מצריכים ידע בסיסי ברישום, מומלץ להתאמן קודם על איור ידני על נייר ורק לאחר מכן להשתדרג דיגיטלית.


איור גרפי
איור מברשות Rina.Zdesignstudio

איור סטיקרים לוואטסאפ בשילוב מברשות מתוך הפרויקט אליגטור:

איור גרפי מדבקות לוואטסאפ
איור מדבקות לוואטסאפ Rina.Zdesignstudio
איור גרפי אימוג'י
איור אימוג'י Rina.Zdesignstudio


6. איור פוליגונאלי - איור כזה נעשה בתוכנת האילוסטרייטור על ידי איור משולשים (פוליגונים) בלבד! היוצרים בסופו של דבר אלמנט\אובייקט שלם או דמות. לרוב ניתן לראות אובייקטים מאוירים בסגנון הזה. הטכניקה מצריכה סבלנות, יכולת תכנון ויכולת תכנית גבוהה בתוכנה.


לא תמיד הסגנון הזה יאפשר לכם להראות מצבי רוח. ככל שתרצו להראות יותר פרטים תצטרכו ליצור יותר משולשים. ככל שתמעיטו בכמות הפוליגונים, האיור יהפוך ליותר ויותר מופשט, הכול תלוי במה אתם רוצים לייצר ולאיזו תוצאה אתם רוצים להגיע.


חשוב לשים לב לתאורה ולהצללות על מנת ליצור תחושה של אובייקט אמתי.


הסגנון כשלעצמו יכול לספק שפה גרפית מעולה לפרויקט הקשור בבנייה, טכנולוגיה, פסיכולוגיה, פתרונות וכו'.


איור פוליגונאלי
איור פוליגונאלי Rina.Zdesignstudio


קיימים סגנונות שונים של איור, ספרו לי בתגובות מה הסגנון האהוב או המועדף עליכם ובאיזה אתם משתמשים?

אם אתם מתלבטים על איזה תוכנה כדי לכם להתחיל לאייר, כנסו לקרוא את המאמר הבא על תוכנות מומלצות למעצבים בלחיצה כאן.309 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page